De Homo Sapiens
De mens heeft een voorliefde voor snel en hard werken, actief ingrijpen en inzoomen op het detail. Kijk naar hoe onze artsen opgeleid worden: een ieder heeft zijn specialisme en zo verliezen we het holistisch kijken naar (in dit voorbeeld) het gehele lichaam en hoe de onderdelen elkaar ALTIJD beïnvloeden. Het zijn radars die in elkaar vallen en samen het tempo en beweging maken. Zo is het ook in bedrijven, we denken veelal in hun (de ander afdeling) en wij en dat creëert partijen/kampen.
Hoe vertragen?
Het herkennen van de gejaagdheid, het oordeel en advies geven. Deze even uitstellen en de K.L.U.T.S. erbij pakken: Kijken, Luisteren, Uitvragen, Toetsen en Samenvatten. De techniek sluit volledig aan bij L.S.D. (luisteren, samenvatten en doorvragen). Bij de KLUTS wordt het toetsen expliciet gemaakt. Snappen we elkaar volledig, bedoelen we hetzelfde?
Iedere meeting 1 x
De kern van KLUTS is het kijken en observeren van wat er is. Luister dan naar de ander en stel vragen om het te verduidelijken. Toets of wat je denkt overeenkomt met de ander en vat het geheel samen. Pas hem in iedere meeting/dialoog 1 x toe en je train hem a: in, en b: de kwaliteit van werk en samenwerking verbetert. Succes!